Qt wiki will be updated on October 12th 2023 starting at 11:30 AM (EEST) and the maintenance will last around 2-3 hours. During the maintenance the site will be unavailable.
Kurs Qt 01
Słowem Wstępu
Jako że nie ma zbyt wiele polskich poradników na temat Qt, postanowiłem zacząć dodawać od siebie coś, co pomoże zarówno mi, jak i początkującym osobom w poznawaniu tego ogromnego frameworka. Nie mam jakiegoś wielkiego doświadczenia na ten temat, więc w miarę możliwości będę te wpisy edytował i poprawiał. Dla tych, co nie wiedzą Qt jest to wieloplatformowy framework służącym między innymi do tworzenia GUI. Pisany on był w C++ i dla niego został przede wszystkim przeznaczony, jednakże nie wyklucza on używania paru innych języków na przykład języka Java.
Instalacja Qt
Przejdźmy więc do rzeczy. Żeby móc pisać program najpierw trzeba mieć gdzie pisać. Można by sobie zadawać pytanie jakie IDE wybrać do pracy, gdyby nie to, że wszystko, czego potrzebujemy, jest dostarczone w jednej paczce. Ponadto Qt działa na wielu OS, ale nie będę ich tu wymieniał. Mnie wystarczy, że da się go zainstalować na Windowsie i Linuxie, w moim przypadku Ubuntu. Można ściągnąć go za darmo i tak też zrobimy w tym kursie. Wchodzimy na stronę: https://www.qt.io/download/. Następnie szukamy takiej o to zakładki:
Klikamy przycisk "Get started", który przekierowuje nas do następnej strony, na której mamy możliwość pobrania interesującej nas wersji. Można pobrać instalatora zarówno online, jak i offline. Dla przykładu, kiedy piszę ten kurs, Qt jest w wersji 5.7.0 i dla Linuxa 64-bitowego przechodzę do zakładki "Qt Offline Installers" i pobieram "Qt 5.7.0 for Linux 64-bit".
Po pobraniu przydałoby się go zainstalować, więc klikamy dwa razy na to, co ściągnęliśmy, następnie "Next" i widzimy jakieś opcje z możliwym logowaniem. Nie interesuje nas to, nic nie uzupełniamy i klikamy "Skip" a potem znowu "Next". Teraz podajemy ścieżkę instalacyjną i znowu klikamy to uciążliwe "Next". Wreszcie dochodzimy do instalacji komponentów, najlepiej zaznaczyć je wszystkie i na razie się nad tym nie główkować. Wciskamy "Next" rozpoczyna się instalacja i już na spokojnie, bez stresu powinniśmy być szczęśliwi, że to koniec udręki. Pozostaje nam tylko poczekać, aż instalacja dobiegnie końca.
Na razie tyle, postaram się powoli w czasie edytować ten temat, dodając nowe rzeczy.
--feniks_fire (talk) 20:45, 11 June 2016 (UTC)