Qt 5.6 Release: Difference between revisions
mNo edit summary |
|||
| Line 39: | Line 39: | ||
|- | |- | ||
| Beta Release | | Beta Release | ||
|13th October 2015 | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| API Review | |||
|13th October 2015 | |13th October 2015 | ||
| | | | ||
Revision as of 11:50, 15 June 2015
Contact Information
| Role | Name | irc | |
|---|---|---|---|
| Release Manager | Jani Heikkinen | jani.heikkinen@theqtcompany.com | jaheikki3 |
Qt 5.6 release plan
| Phase | Original plan | Updated plan | Realized |
|---|---|---|---|
| Feature Freeze | 10th August 2015 | ||
| Branch 5.6 from dev | 10th August 2015 | ||
| Alpha Release | 8th Sep 2015 | ||
| Beta Release | 13th October 2015 | ||
| API Review | 13th October 2015 | ||
| String freeze | 31st October 2015 | ||
| Branch 5.6.0 from 5.6 | 9th November | ||
| Release Candidate | 24th November 2015 | ||
| Final Release | 8th December 2015 |